AI je nyní všude, i když ji nikdo neviděl. I tak může zlepšit naše životy

[.infobox]ChatGPT je chatbot, který společnost OpenAI vydala v roce 2022. Umí psát počítačové kódy, poezii i skládat zkoušky ve škole. Přestože jeho odpovědi nejsou vždy správné, přineslo obrovský zájem o AI.[.infobox]
Vidíme totiž konec určitých profesí v kontextu ChatGPT přesně opačně. „Domníváme se, že díky podobným technologiím vzniknou nové profese, a řada stávajících profesí projde transformací, kdy zvládne více a lépe než dosud,“ uklidňují situaci naši experti.
A ve skutečnosti populární ChatGPT ani není příkladem umělé inteligence. Obecná definice AI je, že je schopná se sama učit a rozhodne se, co se naučí. „ChatGPT je velmi mocný nástroj, který odpovídá na to, co ho lidé naučili. Ale nástroj sám o sobě nic nového nevymyslí a k obecné umělé inteligenci má velmi daleko, říkají experti Trasku. Avšak souhlasí, že i ChatGPT má potenciál zásadně změnit a ovlivnit naše životy.
Je to jako příchod elektronických knih. Ty nenahradily plně klasické papírové knihy, které stále mají své místo a hodnotu, jen je jejich podíl na trhu menší než dříve. Obdobně novinář může trávit čas kreativněji a ChatGPT mu pomůže s rešerší a analýzou obecně dostupných informací.
AI zlepší výkonnost lidí
Jak můžeme vědět, jestli umělá inteligence zlepší naše kariéry? Přestože jde o nový fenomén, důležitým milníkem v její historii je 2 500 let stará hra Go. Ta je mnohem komplikovanější než šachy, a tak se experti domnívali, že počítače nemají šanci proti lidským šampionům. Ale v roce 2016 to Google zvládl. Jeho AlphaGo porazilo nejlepší hráče a stylem, kterým nikdo do té doby nehrál. „Lidstvo strávilo tisíce let zlepšování naší taktiky a počítače nám teď řeknou, že se lidi naprosto mýlí,“ uvedl Ke Jie, tehdejší jednička světového žebříčku.
Google následně svůj nástroj zveřejnil, aby s ním hráči mohli trénovat. A to byl největší přínos AlphaGo. Studie korejských vědců totiž zjistila, že hráči Go udělali skokový pokrok. Zajímavé je, že nejvíce se zlepšili pokročilí hráči, juniorní bez podobných zkušeností takový pokrok neudělali, i když trénovali s AI stejně.
Silné a slabé stránky ChatGPT
Takže jedna stará čínská hra ukazuje, že i když nemůžeme být lepší než počítače, můžeme být díky nim lepší. V jakých činnostech nemáte podle odborníků Trasku šanci proti ChatGPT už nyní?
– Rychlost a kvalita získávání informací – není možné toho za celý život tolik přečíst
– Neúnavnost – odpovídá na cokoliv 24/7
– Syntéza – shrne obsah knihy do jednoho odstavce, takže ji nemusíte číst
– Opakující se úkoly – pokud vás nudí sepisovat návrhy smluv, dejte data ChatGPT a udělá to za vás
Ale ChatGPT je stále jen slabým začátkem, oproti tomu, co pravděpodobně přijde v příštích letech. Co mu dnes ještě schází? Experti Trasku upozorňují, že je třeba počítat s těmito vadami:
– Omezené chápání souvislostí – ChatGPT nemusí porozumět složitým zadáním, které vyžadují hluboké porozumění kontextu a lidským emocím
– Předsudky – lidé nejsou svatí a systém, který se učil na základě lidských dat, tak není výrazně lepší
– Neověřování správnosti – primární účel chatbotu je mluvit, ne říkat pravdu. Takže často, když ChatGPT nezná odpověď, tak si ji vymyslí.
– Stará data – ChatGPT se nemůže učit z nových dat a jeho aktuální verze je natrénována na datech do září roku 2021. Nic novějšího v jeho kyberprostoru neexistuje
ChatGPT tedy neumí vymýšlet nové věci. Zvládne jen odpovídat na témata, o kterých se učilo a není tak kreativní. Jde ale o velmi pokročilý a komplikovaný model, pracující se statistikou. A hlavně má potenciál ovlivnit způsob, jakým budeme v budoucnu pracovat a obecně fungovat. Není to ale umělá inteligence. Není to čistokrevné AI.