IT Cockpit pro operátora výroby. Interaktivní platformy podporují digitalizaci výroby

Když společnost Trask v roce 2017 zahájila tento projekt, nikdo z nás nepředpokládal, že celý proces bude trvat pět let a že výsledkem společného úsilí bude plně digitalizovaná výrobní hala.
Co potřebujete k dosažení takového výkonu? Cesta začíná sofistikovanou IT architekturou založenou na mikroslužbách a událostmi řízených vzorcích. Je důležité opustit tradiční přístup, kdy by každý IT systém měl své vlastní vizuální rozhraní nebo interaktivní obrazovku. Místo toho je třeba vytvořit flexibilní řešení umožňující sjednocenou interakci mezi lidmi a různými IT systémy na jediné ploše.
Infografika:

Modulární a přizpůsobitelné
Tyto dvě vlastnosti nejlépe vystihují interaktivní platformu, která dokáže efektivně poskytovat nové možnosti zákazníkům - a poskytovat je rychle a za rozumnou cenu.
Modularita znamená, že získávání a zpracování dat probíhá mimo interaktivní platformu. Tyto úkoly jsou řešeny backendovými mikroslužbami a dlouhodobě existujícími IT systémy, které jsou tak úzce svázány s produkcí, že je prakticky nelze nahradit.
Naše platforma využívá principy low-code a no-code, které umožňují uživatelsky přívětivé přizpůsobení. Řešení umožňuje společnosti ŠKODA AUTO upravovat vzhled jednotlivých obrazovek. Zaměstnanci mohou dokonce řídit, kde se jednotlivé obrazovky zobrazují, a to až na úroveň jednotlivých zobrazovacích zařízení podél výrobní linky.
Možnosti a výhody našeho řešení lze demonstrovat při nástupu nového zaměstnance. Na začátku první směny nadřízený vybere nejvhodnější typ obrazovky s dalšími pracovními pokyny, které pracovníkovi usnadní zvládnutí práce. To je jen jedna z mnoha situací, kdy může společnost ŠKODA AUTO chtít přizpůsobit vzhled a obsah interaktivních obrazovek. Stejně tak mohou být nutné úpravy v důsledku nedostatku dílů, změn ve výrobním procesu apod.
Holistický přístup
Výrobní průmysl se potýká s rostoucí složitostí výroby a nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Efektivní interaktivní vizualizační platforma může problémy vyplývající z této situace zmírnit.
Vizualizace jakékoli úlohy by se měla řídit potřebami příslušného procesu a jeho podpory. Ve snaze maximálně využít dostupnou plochu obrazovky jsme navrhli ucelený koncept vizualizace.

O obrazovkách, které mají zaměstnanci k dispozici, uvažujeme jako o uceleném způsobu poskytování informací prostřednictvím různých zařízení na podporu výrobního procesu. Tento koncept výrazně těží ze stále rozšířenějšího používání mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony nebo chytré hodinky, ve výrobním prostředí. Chytré hodinky sice nejsou příliš vhodné pro zobrazování obrázkových pokynů nebo velkých částí textu, ale jsou ideální například pro potvrzení splnění úkolu.
Zaměstnanci mohou dostávat pokyny na větších obrazovkách a následně mohou potvrdit splnění příslušných úkolů na zařízeních, která mají vždy po ruce.
Sběr dat
Sběr dat může být ve výrobě náročným úkolem, protože se používá široká škála různých komunikačních protokolů. Vzhledem k relativně dlouhým životním cyklům výrobních linek mohou v jedné výrobní hale pracovat různé generace technologií s různými komunikačními metodami. Politika otevřené konkurence našich zákazníků navíc často vede k nasazení podobných technologií od různých výrobců, což situaci z hlediska sběru dat nijak neusnadňuje.
Vyvíjet speciální konektory pro každý typ komunikace nemá ekonomický smysl. Ideálním řešením je standardizovat komunikaci z různých zdrojů dat pomocí mezivrstvy, například Kepware. Domníváme se, že aby bylo zpracování dat efektivní, je třeba je agregovat a kategorizovat podle produktů, rolí, pracovišť atd. Proto radíme opustit představu, že data by měla být odkazována podle zdroje - určitého systému nebo technologie.
Co je největší překážkou digitalizace?
Jednoznačně je to rozpočet.
K nastartování digitalizace jsou zapotřebí investice, ale nejnákladnější není software. Představte si, že máte výrobní linku s 1000 zaměstnanci na směně, kterým chcete poskytovat všechny potřebné informace prostřednictvím obrazovek a nositelných zařízení. Jen takový hardware si vyžádá značné investice!
Zásadní je zvolit relativně levná zařízení s dostatečnou úrovní zabezpečení, která lze efektivně nasadit ve výrobních halách. Ve spolupráci s místní technickou univerzitou jsme vyrobili zařízení IoT s dotykovým displejem, které stojí třetinu zařízení, jež náš zákazník používal dříve. Abychom dále zjednodušili podporu těchto zařízení v případě poruchy, vytvořili jsme řešení plug & play. Pokud se zařízení porouchá, nahradí se jiným, které se pouze nakonfiguruje se stejnou IP adresou jako to předchozí. Všechny potřebné konfigurace zajišťuje strana serveru.
S řešením, které jsme dodali, jsme velmi spokojeni, ale vždy je co zlepšovat. Sledujeme nové cíle, z nichž některé se týkají cloudových služeb. Chcete se k nám na této cestě připojit?
Petr Filip
Analyst, SA Production
petfilip@thetrask.com