Jak přistupovat k platební architektuře v otázce instantních plateb?
Očekávaná povinnost zapojit se do okamžitých SEPA plateb nabízí bankám unikátní příležitost standardizovat a zjednodušit architekturu platebních systémů a klíčové platební procesy. V minulosti banky implementovaly a rozvíjely svou platební infrastrukturu tzv. ve vlnách v závislosti na jednotlivých požadavcích. Výsledkem často byla nekonzistentní architektura, duplicitní a překrývající se funkčnosti a mnohdy i několikakolejné platební procesy.

Formát ISO 20022 a SEPA instantní platby definují nové standardy pro moderní platební procesy. Rozpočet na transformaci architektury proto banky můžou využít k zásadní změně, která posune jejich platební infrastrukturu a procesy na moderní úroveň a zajistí jim konkurenceschopnost i výrazné snížení provozních nákladů.
Instantní SEPA platby nově zavádí povinnost AML screeningu celého portfolia klientů na denní bázi. Tento proces lze využít i pro převody v rámci jedné banky a domácí okamžité platby. Transakční AML se tak bude využívat jen pro velmi omezené množství přeshraničních plateb.
Novou povinností bude také ověření IBAN a vlastníka účtu příjemce. Celá sada validačních procedur pak bude přepoužitelná i pro ostatní platby, což umožní bankám dosáhnout vysoké úrovně STP (Straight-Through Processing) neboli realizaci procesů bez zásahu lidské ruky – tedy plně automatizovaných, nebo alespoň robotizovaných procesů. Vysoká úroveň STP pak může výrazně snížit provozní náklady na manuální zpracování odchozích plateb.
Zajímavou možností bude implementace moderních aplikací na orchestraci plateb (Transaction Orchestration, Payment HUB) s využitím rule-based enginů, které umožní konsolidovat zpracování platebních transakcí, narovnat a harmonizovat datové toky a dosáhnout tak zvýšené provozní efektivity. To může výrazně ulehčit core banking systémům, které budou moci zjednodušit svou agendu na prosté účtování transakcí na klientské účty.
Samostatnou kapitolou pak bude generování klientských výpisů, které se dnes klientům zasílají v nejrůznějších formátech – od PDF a papírových výpisů přes elektronické výpisy ve starém SWIFT formátu až po moderní elektronické výpisy ve formátu ISO 20022. Zvládnout takové množství formátů a dat bude vyžadovat specializovanou aplikaci, která dokáže kombinovat účetní věty z core banking systémů s dodatečnými informacemi, které přináší formát ISO 20022. To vše se na konci procesu generování výpisu zformátuje do požadovaného výstupu a dále odešle klientovi preferovaným kanálem.
Bude jen na bankách samotných, jak efektivně dokážou využít rozpočet pro tuto transformaci a připravit svou platební infrastrukturu pro moderní a efektivní zpracování plateb. Pokud si nejste jisti svými možnostmi a potřebujete poradit, v Trasku vám nabízíme konzultace ohledně referenční platební architektury se seniorními experty s dlouholetými zkušenostmi z bankovních platebních útvarů. Pomůžeme vám definovat transformační road mapu, najít Proof of concept pro klíčové komponenty moderní platební infrastruktury nebo doplnit vaše vývojové a testovací kapacity.

František Kovařík, Architect, Payments
František působí ve finančním sektoru přes 18 let a jeho hlavní doménou jsou systémy elektronického bankovnictví. Jako IT architekt pomáhá bankám realizovat payment middleware komponenty, které řeší různé nedostatky starších core-banking systémů. Do Trasku se připojil v loňském roce jako hlavní architekt týmu Payment gateway.
E-mail: fkovarik@thetrask.com