Priority CEOs se mění. Letos převažuje pohled dovnitř firmy oproti růstové rétorice v jiných letech

No items found.
21.4.2023

Manažeři velkých firem řeší udržitelnost mnohem více než před rokem. Mezi jejich priority se dostali zaměstnanci a nově i zvládání inflace. Pro zvýšení produktivity je klíčová demokratizace technologií, ke které jsou ale nejprve potřeba implementovat business platformy a odborníci. Pro udržení nedostatkových zaměstnanců zase pomáhá daná kultura ve virtuálním prostředí a lepší UX interních aplikací. To u nás řeší naše společnost Bell & Hurry. Na konferenci Trask Future Insight o aktuálních trendech promluvil technologický šéf Trasku Jan Antoš.

You might also enjoy

Read more

[.infobox]CEO největších světových společností letos v pravidelném dotazníku společnosti Gartner naznačili výrazný posun ve svých prioritách. Na mnoha úrovních se chtějí věnovat udržitelnosti – ať už zaměstnanců, financí nebo životního prostředí.[.infobox]

Jak na zaměstnance – zaměřit se více než na zákazníky

Hlavní zprávou je, že klesá podíl ředitelů, kteří vidí jako hlavní prioritu růst (letos jen 39 procent generálních ředitelů) a momentálně vidí některé věci jako důležitější. Tím je hlavně starost o zaměstnance, která je prioritou pro 38 procent ředitelů. Ostře s tím kontrastuje, že zákazníky jako svou prioritu uvádí už jen 6 procent top manažerů.

Co to o nejbližší budoucnosti byznysu vypovídá? Prodat své výrobky a služby je dnes pro firmy snazší než zajistit jejich produkci. Proto se musejí soustředit na to, aby našly a udržely kvalitní specialisty. V USA i ve zbytku západního světa klesá nezaměstnanost. Lidé odcházejí z technologických firem a zakládají své vlastní startupy.

Kdy opouštějí kvalifikovaní, důležití experti zaměstnání? Když v něm nemají perspektivu, nevidí smysl a dělají hloupou, ubíjející práci. Naštěstí mají firmy řadu nástrojů, jak zvýšit spokojenost zaměstnanců tím, že jejich práci dají větší smysl.

Patří mezi ně i nástroje technologické. Vyplatí se vylepšit UX firemních aplikací, aby se s nimi zaměstnancům dobře pracovalo. Extrémně důležitá je digitalizace vnitřních procesů – právě proto, aby lidé zbytečně netrávili čas ohlupující opakovanou činností.  A v neposlední řadě ocení zaměstnanci co největší transparentnost při rozhodování. V té můžou pomoci dobré datové podklady jako jasné vodítko provedených rozhodnutí.

Od automatizace aktivit k automatizaci rozhodování

Podle expertů bude 95 % rozhodnutí, která v současnosti využívají data, do roku 2025 aspoň částečně automatizováno. Lidé i technologické nástroje se ale musejí s tímto vývojem učit pracovat.

Už dnes se řada procesů a rozhodnutí provádí bez lidského zásahu – od programatické reklamy k algoritmickému obchodování. Ve společnosti Uber Eats už například přijímá nové řidiče jen počítač. Vývoj zatím brzdí ale lidé, kteří mají pocit, že pořád musí rozhodovat oni. Pokud se téhle iluze kontroly budou schopni vzdát, přínosem bude rozhodování na základu dat a ne pocitů. Zvlášť když s dnešní situací nemá zkušenosti vůbec nikdo. Neznamená to nutně nasadit AI, často to je o úplně banálních kouskách softwaru, který to vyřeší za manažera.

Udržitelnost financí souvisí s produktivitou

V době zdražování energií a vysoké inflace začaly firmy víc než dřív řešit udržitelnost svých zisků. Klíčem k ní je růst produktivity, zajištěný především širokou automatizací procesů. Úzkým hrdlem automatizace je ale kapacita IT oddělení. Aby automatizace měla významný dopad na produktivitu, je potřeba nasadit technologie ve velkém měřítku, napříč celou organizací. A to IT nezvládne – je potřeba technologie a schopnost vytvářet IT systémy dát do rukou opravdu všem a tím zvýšit schopnost firmy se zautomatizovat natolik, aby to mělo výrazný dopad na ziskovost firmy.

K té si můžeme uvést krátký příklad z praxe. Na londýnském letišti Heathrow si jeden z bezpečnostních techniků u pásů s kufry sám vytvořil aplikaci, která mu překládala základní letištní fráze do všech možných jazyků. Neuvěřitelně mu zrychlila práci. Všimli si toho jeho nadřízení a letiště aplikaci rozšířilo mezi všechny své pracovníky v hale.

To, že pracovník letištní ochranky přijde s užitečným IT řešením pro celou firmu, byste nejspíš nečekali. Je to ale jeden z čím dál pravděpodobnějších scénářů budoucnosti. Podle agentury Gartner chce celých 67 procent generálních ředitelů, aby se technologická práce částečně přesunula do byznys útvarů a méně jí zůstalo v IT.

Životní prostředí není jen hezký přívěšek

Společnosti silně vnímají celospolečenský tlak na snížení negativních dopadů firem na planetu a společnost. A technologie jsou jednoznačně nástroj, od kterého se nejvíc očekává, že pomůže k řešení problému.

Ukazuje se, že mnohem víc, než optimalizace vlastního IT (v rámci aktivit „GreenIT“) spíše pomáhá, když se nově technologie využívají k tomu, aby ve stylu „dva v jednom“ zefektivnily byznys firmy a zároveň tak snížily dopad na planetu. Efektivnější využití zdrojů, vytváření méně odpadů, nižší spotřeba energií pomáhá firmě šetřit finance a zvyšovat tak zisk a zároveň tak snižovat například svoji uhlíkovou stopu.

Technologie jsou naprosto klíčové k plnění aktuálních firemních priorit a všichni, včetně generálních ředitelů, očekávají, že právě technologie jsou tím, co pomůže udržet a zvýšit zisk, udržet kvalitní zaměstnance a chránit planetu. My to vidíme stejně a máme roky zkušeností s řešením problémů pomocí inovativních technologií. Rádi s tím pomůžeme i vám. Napište nám na jantos@thetrask.com

Written by

No items found.

Read more insights